Novinky

Duathlon – dve veľké radosti v jednom preteku :) (01.06.2016)

Aj ty si myslíš, že si treba bežať za snami, pedálovať za novými zážitkami a žiť s úsmevom? Tak sa pridaj k našej Lunar Duathlon Crew! Budeme si spoločne užívať utorkové priateľské behy, štvrtkové tréningy pod vedením profesionálneho kouča zdarma, víkendové bajkovačky, kopec prekvapení a veľa zábavy. Je to jednoduché, keď miluješ, neriešiš, športuješ. A nie je to žiadna veda, komu sa nelení, tomu to behá aj bajkuje – sleduj nás na našej facebookovej stránke Lunar Runners a nič dôležité ti neutečie ;) 

#‎sportujemeodusu‬ ‪#‎lebonastobavi‬ novinka_2016_06_01_19_06_01

Lunar Trail Workout, žaŽI dobrodružstvo na vlastné tenisky ;) (24.02.2016)

Chceš potešiť svoje bežecké srdce niečím výnimočným? Rád by si sa v behu zlepšoval? Hľadáš partiu pohodových ľudí, s ktorými by si sa mohol podeliť o svoje bežecké nadšenie? Miluješ pohyb v prírode? :) Tak neváhaj a dobehni na náš prvý trailový PROtréningový špeciál (beh & lunárny workout) za svitu mesiaca, ktorý sa uskutoční 1. marca (v utorok) o 19:15 hod. pod vedením trénera Michala z protrening.sk. Stretávame sa na parkovisku pod Červeným mostom (smer Železná studnička, Bratislava).  


Náš kouč Majkl si pre nás pripraví viacero tréningových chuťoviek. Prezradíme ti, že budeme behať lesnými cestami– necestami, okrem úsmevu si preto nezabudni pribaliť aj čelovku ;) Spoločne si tiež užijeme špeciálne silovo- funkčné cviky na rozvoj bežeckých zručností.  Vstup na tréning je voľný. Jedinou povinnou výbavou je nadšenie v teniskách a úsmev :)


Čo ty na to, si #pro a pridáš sa? Ak áno, prihlás sa, prosím, na: mesacni.bezci@gmail.com alebo nám napíš správu priamo na našu facebookovú stránku Lunar Runners, kde zároveň radi zodpovieme tvoje otázky.   

Tešíme sa, vidíme sa a spoločne to rozBEHneme! :)

Lunar Runners & Protrening.sk


novinka_2016_02_24_12_02_06

Štartujeme lunárne PROtréningové špeciály :) (09.02.2016)

Chceš sa v behu zlepšovať? Rád by si na sebe zapracoval a poriadne sa rozbehol? Tak neváhaj a dobehni na náš prvý PROtréningový špeciál (beh & lunárny workout), ktorý sa uskutoční pod vedením profesionálneho trénera Michala z protrening.sk už 18.2. (vo štvrtok) o 19tej hodine. Stretávame sa  v priestoroch GYMu na Továrenskej 14 (neďaleko nákupného centra Eurovea).


Náš kouč Majkl si pre nás pripraví viacero tréningových chuťoviek. Prezradíme ti, že budeme behať nočnou Bratislavou a zároveň si užijeme špeciálne silovo– funkčné cviky na rozvoj bežeckých schopností za svitu mesiaca aj v priestoroch fitnescentra. Bližšie informácie ostanú zatiaľ tajomstvom, ktoré spoločne odhalíme na vlastné tenisky počas tréningu. Príspevok za tréning je dobrovoľný (bude použitý na prípravu ďaľších športových aktivít pre nás všetkých). Pridáš sa? :) 


Kapacita tréningu je limitovaná, nakoľko chceme zachovať kvalitu a individuálny prístup. Ak máš záujem, prihlás sa na emailovej adrese mesacni.bezci@gmail.com alebo nám napíš správu na našu facebookovú stránku Lunar Runners, kde radi zodpovieme tvoje otázky :)


Tešíme sa, vidíme sa a spoločne to rozBEHneme!

Lunar Runners a Protrening.sk

novinka_2016_02_09_18_02_26

Tipy na nočné bežecké chuťovky 2016 ;) (06.02.2016)

Miluješ beh mesačnou krajinou, či nočným mestom? Chcel by si si odbehnúť zaujímavý pretek a zažiť neopakovateľnú atmosféru súťaženia za hranicami Slovenska? Ak áno, tak práve tebe prinášame niekoľko tipov na vybrané európske pretekárske podujatia a posielame veľa šťastia do tenisiek, #drzimetisnurky ;)

@Lunar Runners

novinka_2016_02_06_10_02_15

Netradičné bežecké trate ;) (25.01.2016)


Všetko netradičné tradične púta našu pozornosť. Určite budete súhlasiť, že najväčším tvorcom originálnych bežeckých scenérií je príroda a po nej, vďaka svojej nápaditosti, človek. Je inšpirujúce sledovať, akú majú niektorí ľudia fantáziu a ako dokážu svoje myšlienky pretaviť do reálnych činov. Nevšednosť neobchádza ani bežecký svet, neveríte? Tak s nami vybehnite na dráhu plnú prekvapení, pretože život v teniskách je krajinou nevyčerpateľných príležitostí.  


Originálny nápad z Nemecka

Stanica metra ako bežecká dráha? Zdá sa vám to nemožné? S touto unikátnou myšlienkou prišli predstavitelia mesta a mestskej hromadnej dopravy v nemeckom Hamburgu, ktorí pri príležitosti kandidatúry na letné olympijské hry v roku 2024 premenili tamojšiu stanicu metra Jungfernstieg na bežeckú dráhu. Čo ich k tomu viedlo? Jednoducho chceli ľudí motivovať k pohybu. Zaujímavý nápad, čo poviete? :)  


Na vlnách behu aj ďaleko od brehu

Presne tak, aj ďaleko od brehu, neutícha láska k behu a preto, čo tak, zabehnúť si na lodi? Ani to nie je nemožné. Allure of the Seas, najväčšia výletná loď na svete, má svoju vlastnú bežeckú trať s dĺžkou takmer jeden kilometer (meria presne 0,43 míle). 


Bežecká dráha v letiskovej hale

Ste prekvapení? Japonsko, ktoré bude v roku 2020 dejiskom olympijských hier, pri príležitosti tejto výnimočnej športovej udalosti netradične zmodernizovalo vnútorné priestory tokijského letiska Narita International Airport´s. Vďaka rekonštrukcii má dnes tamojší Terminál 3 svoju vlastnú bežeckú dráhu, na ktorej si môžete v teniskách „zalietať“ bezprostredne pred odletom, či po prílete. Tak prečo to nevyskúšať, priatelia, behu zdar, kdekoľvek! ;)


3D trať pre bežcov nie je len virtuálnou realitou

Práve naopak, je to skutočnosť a môže sa ňou pýšiť Alicante, prímorské mestečko na juhovýchodnom pobreží Španielska pri Stredozemnom mori,  ktoré má historicky prvú 3D atletickú trať na svete. Paráda!


Pocta bežeckej legende

Tak to je Michael Johnson Track, atletická dráha objímaná korunami stromov v americkom Oregone, ktorá nemôže chýbať na našom zozname výnimočných bežeckých tratí.


Originálne miesta majú svoje čaro, ale nenadarmo sa hovorí, že nie je až tak dôležité, kde si, ale s kým si a čo robíš ;) Keď ťa beh baví, užiješ si ho s dobrým priateľom možno oveľa viac na kopci za domom ako sám alebo s "neželaným" spolucestujúcim na nejakej luxusnej lodi ;)

@Janica

Fotozdroj: web

novinka_2016_01_25_15_01_17
novinka_2016_01_25_15_01_17
novinka_2016_01_25_15_01_17
novinka_2016_01_25_15_01_17

RozBEHni sa s nami a ostatným zaBEHne! :) (10.01.2016)

Štartujeme silovo-funkčné tréningy nielen pre bežcov, ale tiež pre všetkých milovníkov pohybu pod vedením skúseného profesionálneho kouča Miška. Budú bývať pravidelne vždy vo štvrtok o 19:00 hod. v posilňovni v širšom centre Bratislavy.

Máš aj ty záujem rozhýbať sa? Tak neváhaj, pošli nám správu na FB Lunar Runners alebo email na mesacni.bezci@gmail.com a my ti radi poskytneme viac informácií.

#bavinastrenovatspolu – odteraz pod vedením profíka, si aj ty #pro? ;) 

Projekt realizujeme v spolupraci s www.protrening.sk


novinka_2016_01_10_21_01_21

Behať v zime nás baví ;) (08.12.2015)

Nehľadáme dôvody, prečo nie, ale bežecké cestičky, ako áno. Pridaj sa k nám aj ty a zanechaj po sebe stopu, pretože každý odBEHnutý krok má zmysel ;) Ak by si predsalen hľadal dôvody, prečo behať zasneženou krajinou, tak ti v hľadaní pomôžeme a pripájame zopár zaujímavostí o behu v zimnom období. 

 

Pýtate sa, prečo behať v zime? Pretože ...

Spálite až o 15 % viac kalórií ako na bežiacom páse. Navyše, pohyb na čerstvom vzduchu prospieva nášmu zdraviu, tak prečo sa potiť niekde v posilňovni, keď behať zimnou krajinou je dobrodružstvo a my ho chceme spoločne zažívať na vlastné tenisky.

Pri behaní v chladnejšom počasí si posilníte imunitný systém, srdce aj pľúca.

Zahrejete sa a dodáte telu pozitívnu energiu.

Zlepšíte si náladu a vyhnete sa zimnej depresii. Milujeme endorfíny!

Prežijete krajšie dlhé zimné večery, uvoľníte stres a spoznáte kopec nových ľudí.... pretože, #behatspoluvzimenasbavi ;)

 

Dajme spoločne #nazdravie pohybom, Lunari! Všetky aktuálne informácie o priateľských behoch nájdete zverejnené na facebookovej stránke Lunar Runners :) 

 

@Janica  

novinka_2015_12_08_12_12_45

Trénujeme celý rok, pridáš sa k nám aj ty? ;) (19.11.2015)

Keď miluješ, neriešiš. Platí to aj pre nás, mesačných bežcov. Pravidelne každý týždeň trénujeme, pretože #behatspolunasbavi ;) Pridaj sa k nám aj ty a zaži na vlastné tenisky radosť z každého kroku, v ktoromkoľvek ročnom období. Stačí, ak nás budeš sledovať na našej facebookovej stránke Lunar Runners, kde sa dozvieš bližšie informácie k plánovaným tréningom, spoločným priateľským výbehom, či lunárnym výletom. Nájdeš tu tiež zaujímavé informácie z bežeckého sveta, momentky zo spoločných aktivít. Neváhaj, objav s nami pohodu v teniskách, spoznaj nových priateľov, užívaj si radosť z pohybu. A nezabúdaj, že s nami ti už nič neutečie :)

novinka_2015_11_19_18_11_01

Trail running, dobrodružstvo v teniskách (04.11.2015)

Na športovcov, ktorí si behajú „v oblakoch“, zdolávajú výšiny, idú neraz až za hranice svojich síl väčšina z nás pozerá s obdivom. Mnohých bežcov láka „divočina“, spoznávanie tajných zákutí vysokohorskej prírody, ktorá má svoje neobyčajné čaro. Čo tak, zažiť na vlastnej koži ten pocit, keď sa pozeráte z vrcholov hôr na úžasnú krajinnú scenériu, ktorá sa vám rozprestiera pod teniskami? Možno vás nasledujúce riadky a nahliadnutie na osudy tých najlepších z radov horských bežcov budú motivovať a už čoskoro vybehnete na svoj prvý/ alebo ďalší „trail“ aj vy ;)


Horský beh nepozná hranice

Trail running alebo beh po cestách- necestách v prírode môže byť praktizovaný na akejkoľvek úrovni– od behania v parku, cez výbehy lesnými zákutiami až po bežecké výstupy na najvyššie hory sveta. Ako uvádzajú zdroje, je to cvičenie, ktoré zahŕňa viacero disciplín, od tých najdostupnejších (jogging) až po tie najnáročnejšie, takzvaný skyrunning. Ten je definovaný ako horský beh, pri ktorom sa prekonáva nadmorská výška minimálne 2 000 metrov, stúpanie dosahuje aspoň 30 % a náročnosť nepresahuje II. stupeň horolezeckej klasifikácie obtiažnosti. Všetkých bežcov v oblakoch v súčasnosti zastrešuje svetová asociácia International Skyrunning Federation (ISF), ktorá každoročne organizuje Skyrunner World Series. 


Marino, veľký muž s teniskami v oblakoch

Zakladateľom skyrunningu je Marino Giacometti, skvelý horolezec, ktorý pokoril dve osem tisícovky v Himalájach a má za sebou rad rekordov vo výstupoch na ďalšie vrcholy v Himalájach, Alpách a v Andách. Jeho mottom bolo „rýchlo a naľahko“ a cieľom vyliezť nie na jeden vrchol, ale trebárs na tri v priebehu jedného dňa. Na začiatku vzniku skyrunningu stála spolu s Marinom a v jeho vedení aj Lauri van Houten, ktorá bola pôvodne najmä lyžiarkou. Jej prvé stretnutie so skyrunningom prebehlo v čase, keď Marino prišiel do jej dediny pri jednom zo svojich pokusov o rýchlostný rekord na Monte Rosa (a neskôr v roku 1992, keď pomáhala s organizáciou prvého preteku „v oblakoch“). Keď videla neuveriteľný výkon siedmich bežcov, ktorí počas preteku prebehli z dediny na vrchol hory (4634 m) a späť za neuveriteľné 4 hodiny a 24 minút, ostala v nemom úžase. Pre bežného smrteľníka to bol totiž výlet na deň a pol (aj s pomocou použitia výdobytkov techniky– lanoviek). Z tohto obdobia pochádzajú začiatky skyrunningu a spolupráce týchto dvoch veľkých osobností.


Emelie, večne usmiata kráľovná horských behov          

Túto neuveriteľnú ženu, bežeckú bojovníčku s čarovným úsmevom nemožno prehliadnuť. Emelie Forsberg, švédska behajúca „cukrárka“, ktorá vyrástla na východnom pobreží Švédska, patrí horám a ony jej. K horskému behaniu alpského štýlu sa dostala prostredníctvom trailových terénnych behov, ktoré sú vo Švédsku veľmi populárne. Jej veľkým koníčkom je okrem behania aj pečenie rozmanitých dobrôt – cukroviniek, buchiet a iných maškŕt. Svoje originálne recepty často zverejňuje na svojich internetových stránkach, určite ich navštívte, odporúčam :)

Pre Emelie je typická univerzálnosť, je totiž schopná vyhrať krátke „skyrace“, rovnako aj dlhé ultramaratóny. V roku 2013 si po prvýkrát vyskúšala kráľovskú ultra vzdialenosť – 100 míľ na náročnom preteku Diagonal des Fous  a hneď získala druhé miesto, čo len dokladá jej nesporný talent. Počas svojej doterajšej pretekárskej púte horskými chodníčkami získala viacero významných ocenení, spomeniem len niektoré z nich: víťazka ME v skyrunningu aj ultraskyrunningu (2013), víťazka MS v ultraskyrunningu- Chamonix 2014 a tiež v roku 2015 (originálny názov: World Cup in the ultra skyrace series). Na najvyššom stupienku stála aj na najvýznamnejších trailových závodoch na svete- Matterhorn Ultraks 46 km, Dolomites Skyrace, Ice Trail, Transvulcania, Zegama, UROC.


Kilian Jornet, legenda ultratrailu zo Španielska

Do všetkého ide naplno a jasne si beží za svojimi cieľmi. Od mladosti mu hory ukazujú, čo dokážu a jeho lákajú aj ich najtajnejšie zákutia. Trail running si užíva bez zbytočného vybavenia „navyše“ – zatiaľ čo iní zisťujú, aká energetická strava je pre ultratrailistov najlepšia, čo si vziať na seba a ako to zabaliť do batohu, on premýšľa o tom, kde tečie aký prameň, ktoré rastliny po ceste nájde, aby si nemusel so sebou brať vodu a toľko jedla. 


Kilian Jornet je bežeckou legendou, o jeho víťazstvách hovorí celý svet. Keď vyhral všetky zaujímavé závody, rozhodol sa pokoriť rekordy výstupov na najdôležitejšie vrcholy sveta. Projekt nazval Summits of My Life. Prekonávať rekordy výstupov a zostupov začal v roku 2012, kedy zdolal Mont Blanc, potom ho pokoril ešte raz, nasledoval Matterhorn, McKinley, či napríklad aj Aconcagua. Nerobí to preto, aby bol prvý, ale preto, že ho to baví. Ľahké ciele ho nelákajú, pretože podľa jeho slov, nemajú v sebe tú mystickosť a nebezpečenstvo. Potrebuje poriadnu výzvu, dostať sa až na hranu ľudských možností a posunúť ju. Potom je šťastný.


Zaujímavé internetové stránky o behu v prírode a o horských nadšencoch

O trail runningu sa veľa píše, rozpráva, získava si stále viac priaznivcov, pretože behať v prírode je skutočný zážitok. Môj krátky príspevok bol len stručným nahliadnutím do sveta horských bežcov. Verím, že vás táto téma zaujala. Ak áno, viac sa o horských bežcoch a trailovom behaní dočítate na nižšie uvedených internetových stránkach.


www.skyrunning.com

www.runnersworld.com/trail-running

www.emelieforsberg.com

www.kilianjornet.cat/en

www.trailrunnermag.com


Čo dodať na záver, čo je v živote ľahko dosiahnuteľné, väčšinou zaveľa nestojí. Keď je človek zdravý, výhovorky neexistujú, treba hľadať cesty, ktoré povedú tenisky až k vysnívaným vrcholom hôr. Cesta k nim nebude ľahká, treba si však veriť, tvrdo na sebe pracovať, nevzdávať sa, ísť do každého nového kroku s radosťou a s nadšením. Ten pohľad zhora za to určite bude stáť. Či už ste na začiatku, polceste, alebo kdekoľvek, bežecká spolupatričnosť je (samozrejme, vrátane nadšenia a samotnej lásky k behu) dôležitá a preto, #drzmesinavzajomsnurky ;)

@Janica

zdroj: internet & fotozdroj: Emelie Forsberg

novinka_2015_11_04_18_11_56

RozHÝB sa s nami –> je tu MOVEmber ;) (02.11.2015)

MOVEmber je charitatívna kampaň, ktorá mení pohľad na zdravie mužov. Zaoberá sa hrozbou rakoviny prostaty. Názov MOVEmber vznikol z anglického MO – čo v preklade znamená fúzy. MO bratia si nechávajú narásť v priebehu novembra fúzy ako symbol podpory kampane. Ak chceš vyjadriť svoje "áno" pre tento zmysluplný projekt aj inak ako symbolicky, založili sme priamo na ich oficiálnej stránke profil Lunar Runners (Jana Cahojova): http://mosista.co/12647477

Príspevok je dobrovoľný. Každopádne, za každý darovaný cent ĎAKUJEME!


Všetky lunárne behy v MOVEmbri symbolicky venujeme podpore mužského zdravia, takže, priatelia, #MOVEyourass a spoločne dáme „na zdravie“ behom ;) Lunars -> #MoBros & #MoSistas #chalanivnovembribezziletiek #bajuzesuin


Viac informácií o MOVEMbri sa dozvieš na www.cz.movember.com 


novinka_2015_11_02_16_11_23

Zdravá strava, prečo? Aby nám to parádne behalo ;) (20.10.2015)


Zahryznite sa do TOP potravín pre bežcov

Pýtate sa, ktoré sú to? Podľa viacerých odborníkov, a my sa k ich názoru prikláňame, k ním bezpochyby patria mandle, vajcia, banány, čierna fazuľa, sladké zemiaky, hlávkový šalát, avokádo, špenát, losos, bobuľové ovocie, ale aj kvalitná tmavá čokoláda. Dajte im zelenú a keď sa zahryznete do nasledujúcich riadkov, dozviete sa o nich o trošku viac.


Keď orechy, tak mandle

Orechy, najmä mandle, sú bohatým zdrojom vitamínu E, ktorý je výborným antioxidantom. Obsahujú tiež draslík, ktorý má o. i. schopnosť regulovať krvný tlak. Štúdie ukázali, že konzumácia orechov niekoľkokrát za týždeň znižuje hladinu cholesterolu, obzvlášť toho „zlého“- LDL, ktorý upcháva cievy a môže viesť až k infarktu. Bežcom sa odporúča zjesť malú hrsť mandlí najmenej tri až päťkrát týždenne.


Išlo vajce na vandrovku ... zabehať si ;)

Jedno vajce zodpovedá asi 10 percentám dennej potreby proteínov. Proteín z vajíčok obsahuje všetky kľúčové aminokyseliny, ktoré namáhané svaly bežca potrebujú ku svojej regenerácii. Vajcia tiež obsahujú cholín, mozgovú výživu posilňujúcu pamäť, leucín a pigment potrebný pre zdravé oči. Zabudnite na mýty o “vajíčkovom“ cholesterole, štúdie totiž ukázali, že ľudia konzumujúci vajíčka majú znížené riziko srdcových chorôb v porovnaní s tými, ktorí sa im vyhýbajú. 


Milované banány

V banánoch sa ukrývajú 3 prírodné cukry – sacharóza, fruktóza a glukóza spolu s vlákninou. Poskytujú nášmu telu okamžitý a podstatný zdroj energie a preto nie náhodou patria k hviezdam športového jedálnička. Obsahujú veľa draslíka, ktorý napomáha regulovať krvný tlak a zavodňovať vnútrobunkové prostredie. Sú tiež významným zdrojom vitamínu B6, ktorý podporuje vitalitu a aminokyselín (tryptofan) podporujúcich regeneráciu. Navyše, tryptofan, ktorý telo premieňa na serotonín, nás robí uvoľnenejšími, zlepšuje náladu a my sa tak cítime šťastnejší ;)


Fazuľa- čím tmavšia, tým zdravšia           

Sacharidy sú palivom pre bežcov, bielkoviny a antioxidanty dokážu obnoviť vyčerpané svalstvo po behu – a práve túto silnú trojicu látok dodajú telu strukoviny. Zaujímavosťou je, že čím je fazuľa tmavšia, tým obsahuje viac antioxidantov. Čierna fazuľa má napríklad až o 10- krát viac antioxidantov (farebných antokyanínov) ako citrusové ovocie. 


Sladké zemiaky pre zdravé svaly

Ste prekvapení, že sme k TOP potravinám bežcov zaradili aj zemiaky? Okrem toho, že v sebe ukrývajú vysoký obsah uhľohydrátov, sú tiež významný zdrojom vitamínu C, draslíka, železa a mangánu. Práve tento minerál je kľúčovým pre naše zdravie- bežci ho potrebujú k zlepšeniu výkonnosti a pre zdravú funkciu svalov. 


Dajte na tanieri zelenú hlávkovému šalátu

Prečo? Pretože hlávkový šalát patrí k našim najcennejším potravinám pre svoj vysoký obsah organickej vody, veľké množstvo draslíka, sodíka, vápnika a tiež horčíka i železa. Vďaka obsahu vlákniny masíruje steny tráviaceho ústrojenstva, a tak podporuje jeho činnosť, posilňuje imunitný systém aj srdce a zvyšuje výkonnosť svalov.


Avokádo obsahuje viac draslíka ako banány a je tiež silným afrodiziakom

Toto ovocie je síce kalorické, ale obsahuje zdravé tuky, je neuveriteľne výživné (sú v ňom skryté vitamíny K, C, B5, B6, E, kyselina listová a draslík) a je plné mononenasýtených mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre srdce. Avokádo podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny a červených krviniek, znižuje tiež hladinu cholesterolu + triglyceridov v krvi. Ak budete mať po avokádovej nátierke chuť na milostné hry, asi nepôjde o náhodu. V mnohých krajinách sa totiž považuje za silné afrodiziakum ;)


Což takhle dát si špenát

V špenáte je obsiahnuté veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, antioxidantov, vápnika, omega-3 mastných kyselín, ale aj železo, horčík, či zinok. Tieto živiny pomáhajú podporovať srdcové funkcie a poskytujú svalovú energiu, ktorú ako bežci potrebujeme. Niektorí tvrdia, že konzumácia porcie špenátu dve hodiny po intenzívnom vytrvalostnom tréningu dodáva svalu hojivý extrakt, nový impulz a napomáha urýchleniu zotavenia. Avšak pozor, nemáme sa vraj pomýliť, pretože špenát neobsahuje prvky na podporu rastu svalového tkaniva.


Buďte zdraví ako rybičky ... s lososom ;)

Kde nájdete zdravé tuky, konkrétne omega-3 nenasýtené mastné kyseliny v bohatom zastúpení? V lososovi, ktorý je tiež zdrojom proteínov. Tie sa podieľajú na obnove svalovej hmoty. Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny podporujú udržanie zdravého kardiovaskulárneho aparátu, kognitívnych funkcií mozgu a pomáhajú tiež zmierňovať bolesť svalov a kĺbov.


Bobuľové ovocie, najlepší dezert pre bežca

Vedecké štúdie ukazujú, že bobuľové ovocie (jahody, maliny, ríbezle) vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov dokážu zmierniť bolesť tela po namáhavom cvičení. A jedna zaujímavosť, dve alebo tri porcie bobuľového ovocia denne podľa vedcov z Washington State University v USA, môžu premeniť prebytočné mäkké tukové tkanivo na kalórie spaľujúci hnedý tuk. Podobné účinky má vraj aj červené víno – takže, „na zdravie“!


Keď „zhrešiť", tak kvalitnou tmavou čokoládou

Čokoláda síce neobsahuje skoro žiadne vitamíny, ale ponúka nášmu telu cenné minerály, najmä železo, horčík a draslík. Pre bežca je zároveň významným zdrojom energie. Teobromín, alkaloid príbuzný kofeínu, a biogénne amíny príbuzné amfetamínu- obsiahnuté v čokoláde- vyvolávajú pocit telesnej nabudenosti, stimulujú organizmus, zlepšujú pozornosť a potláčajú únavu. Najvhodnejšie sú vraj čokolády, ktoré obsahujú 70 a viac % kakaa, tak prečo sa do nej občas s chuťou nezahryznúť ;)


Jedzte, behajte, usmievajte sa – je to predsa zdravé ;)


Made by @Janica

Zdroj: internet

novinka_2015_10_20_11_10_47

Maratón, keď srdce teniskám udáva tón (06.10.2015)


Maratón, kráľovská bežecká disciplína, ktorá má na celom svete milióny priaznivcov a píše nohami najväčších vytrvalcov svoju bohatú históriu. Úžasní, nezlomní vo svojom snažení - presne tak vnímam a s rešpektom obdivujem maratóncov, neobyčajne inšpirujúcich obyčajných ľudí, ktorí v teniskách žijú svoje sny. Snažila som sa nahliadnuť do ich sveta, dočítala som sa množstvo zaujímavostí z maratónskej histórie, a nedalo mi, tak som sa rozhodla, že aspoň o tie NAJ sa musím s vami podeliť ;)

 

Sme hrdí, že najstarší európsky maratónsky beh  je práve náš, košický

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach sa po prvý raz bežal 28. októbra 1924. Na štarte sa vtedy ocitlo osem maratónskych pionierov, ktorí boli inšpirovaní olympijským maratónom v Paríži. Len pre porovnanie, v roku 2015 sa na štart postavilo vo všetkých kategóriách 10 900 bežcov, paráda! Toto číslo len potvrdzuje fakt, že ľudia si toto výnimočné bežecké podujatie zamilovali. Držím palce, aby ich bolo každým rokom viac ;)

Zaujímavosťou košického maratónu je, že až v roku 1980 sa po prvýkrát na jeho štarte objavili aj ženy. Doteraz je najúspešnejšou z nich Nemka Christa Vahlensieck, ktorá má na svojom konte neuveriteľných 5 víťazstiev. #congrats


Boston, mesto najstaršieho maratónu sveta  

Od roku 1897 patrí každoročne tretí aprílový pondelok úžasnému bostonskému maratónu. The Boston Marathon sa beží na takzvaný „Deň patriotov (vlastencov)“, ktorý je pripomienkou prvého vojenského stretu americkej vojny za nezávislosť. Jeho traťový rekord drží Geoffrey Mutai, ktorý v roku 2011 dobehol do cieľa s neuveriteľným časom 2:03:02. Bol to vtedy najrýchlejšie zabehnutý maratón všetkých čias. Nakoľko však trať Bostonského maratónu nespĺňa pravidlá IAAF (IAAF= Medzinárodná asociácia atletických federácií) ohľadom spôsobu merania dĺžky trate a prevýšenia, nemohol byť uznaný za svetový rekord. Hm, uznaný- neuznaný, Geoffrey je aj tak v srdciach miliónov jeho športových obdivovateľov PÁN bežec.

 

Uctime si  spoločne pamiatku

15. apríl 2013 sa do bežeckej histórie zapísal smutnými písmenami. Teroristický útok počas Bostonského maratónu usmrtil 3 ľudí, #RIP a zranil viac ako 260 ďaľších. Aj napriek tejto bolestivej udalosti píše toto úžasné podujatie svoju históriu až dodnes. Najbližšie sa uskutoční 18.4.2016, super, tešíme sa ;)


#Big Apple alebo zahryznúť sa teniskami do newyorského maratónu je zážitok na celý život

The New York City Marathon, najväčší maratón sveta, sa koná pravidelne v prvú novembrovú nedeľu. Jeho začiatky siahajú do roku 1970, kedy sa na jeho štart postavilo 127 bežcov. Tí za vstup naň vtedy zaplatili symbolický $1 (dolár). Do cieľa však dobehlo iba 55 z nich. Kým na prvom newyorskom maratóne sa pretekalo len v rámci Central Parku, dnes je to beh všetkými časťami New Yorku. Kvôli veľkému záujmu (napr. v roku 2013 ho odbehlo takmer 50 000 bežcov) sa na ňom môžete zúčastniť, len ak splníte kvalifikačný limit alebo vďaka vylosovaniu v lotérii.

 

Najstarší verzus najmladší maratónec

 

Najstarším človekom, ktorý zabehol maratón, je podľa Guinnessovej knihy rekordov Dinitrion Jordanidis. Ten v roku 1976 (ako 98-ročný) finišoval v Aténach s časom 7 hodín a 33 minút. Neoficiálnym najstarším maratóncom je však Ind Fauja Singh, ktorý ako storočný zabehol v Toronte maratón za 8 hodín, 11 minút a 5,9 sekúnd.

 

Ste zvedaví na najmladšieho maratónca? Chlapček, Wu Chun-hao zabehol v decembri 2010 ako 6-ročný The Fubon Taipei Marathon (Tajvan) s časom 5 hodín a 11 minút. Fuuuuha ;)

 

Každý cieľ je začiatok nových výziev

O maratóne by sa dali písať celé kroniky, rozprávať o maratóncoch by sme spoločne mohli nekonečné hodiny, s obdivom sledovať ich výkony určite budem aj naďalej, ale aby som odBEHla svoj prvý polmaratón- bola o krok bližšie k nim, musím poriadne zamakať a idem si teraz radšej zabehať :)

Čo dodať na záver, či odBEHnete 5 km alebo ste maratónec, či ultramaratónec zaslúžite si rešpekt a obrovský palec hore. Lebo, každý krok sa počíta. Posielam vám veľa šťastia do tenisiek ;)  

@Janica


Zdroj + fotozdroj: internet

novinka_2015_10_06_21_10_35

Nešportuj, aby si mohol jesť. Jedz preto, lebo športuješ ;) (28.09.2015)

Časť 1.


Aký som športovec? Čo mám jesť pred tréningom a kedy? Aký druh potravy je vhodný po tréningu a prečo? Hľadáte aj vy odpovede na tieto otázky? Tak neváhajte a s chuťou sa zahryznite do nasledujúcich riadkov, ktoré sme pripravili spolu s našim kamarátom, trénerom Ondrejom / #coachsvantner.

 

Rekreační športovci a stravovanie

Väčšina z nás, aktívne žijúcich, sa radí do kategórie rekreačných športovcov, resp. takzvaných športovcov pre zdravie. Toto pomenovanie nemá nikoho uraziť, skôr má byť z neho hneď jasné, aká je intenzita našich tréningov, tréningové zaťaženie a celkovo, aké primárne ciele máme -> teda, prečo športujeme. Položili ste si už aj vy niekedy otázku, do akej miery stravovanie ovplyvňuje vaše pocity na tréningu? Ako môžete zintenzívniť svoj dobrý pocit z tréningu? Čo máte jesť a kedy? Odpovede na tieto otázky vychádzajú zo základnej fyziológie človeka.


Každá akcia vyvolá reakciu

Telo aktívne reaguje na všetky podnety, aj keď si to práve neuvedomujeme. To znamená, že ihneď ako telo prijme živiny vo forme potravy, začína spúšťať tráviace procesy počnúc slinami v ústach až po vstrebávanie vody v hrubom čreve. Celý proces trávenia je pomerne náročný na energiu.

Krv "rozliata" v periférií (ruky, nohy, koncové časti tela) sa začína sústrediť do oblasti trupu, brušnej dutiny, okolia tráviacej sústavy. To má za následok subjektívny pocit svalovej slabosti po výdatnom jedle.

Samozrejme, ani hormonálna regulácia nie je zanedbateľnou. Po jedle sa začína v tele zvyšovať hladina inzulínu, ktorý, dá sa povedať, vychytáva molekuly glukózy v krvi a ukladá ich vo forme zásobnej látky glykogénu, resp. za určitých okolnosti "otvára" bunkové membrány a bunky sú schopné prijať viac živín a tie premeniť na energiu. Tým nastávajú pomerne veľké výkyvy v organizme, pri ktorých zaznamenávame pocit únavy, nutkanie k spánku alebo nechuť k fyzickej aktivite. 

!!! Nezabúdajte, vysoko kalorické potraviny vyvolávajú v organizme útlm.


Inzulín je anabolicky hormón  - > z jednoduchých látok prijatých v potrave sa stávajú zložitejšie látky, ktoré sa ukladajú do telesných štruktúr. Jednoducho povedané, pokiaľ sa výdaj energie nerovná príjmu, telo si prebytok ukladá a my priberáme.


Čo a kedy jesť, aby sme sa na tréningu cítili dobre?

Aj keď vezmeme do úvahy fyziologické aspekty ľudského organizmu, stále sa vo vysokej miere u každého z nás uplatňuje individualita. V nasledujúcich riadkoch si priblížime mnou overenú a fungujúcu metódu ako jesť rozumne, chutne a čo je najdôležitejšie, hlavne zdravo a jednoducho.


Zdravé raňajky ťa nakopnú do nového dňa ;)

Pri aktívnom športovaní a pracovných povinnostiach sa sacharidov vôbec nemusíte báť. Do raňajkového menu môžete pokojne zaradiť sacharidy v kombinácii s kvalitnými tukmi a bielkovinami -> tie vás naštartujú a dodajú vám potrebnú energiu do nového dňa. Plynutím dňa smerom k večeru odporúčam príjem sacharidov znižovať.


Zopár ukážok chutných a zdravých raňajok


Medové vločky s jogurtom

Biely jogurt, banán, lyžica medu, ovsené vločky -> spolu zmiešate a dostanete výborné + chutné raňajky. Ako nápoj zvoľte zelený čaj, ktorý obsahuje kofeín alebo "power coffee" s maslom a kokosovým olejom (takéto raňajky obsahujú všetko, čo vaše telo potrebuje po dlhej noci bez prísunu energie). Samozrejme, "power coffee“ môžete konzumovať ako plnohodnotnú náhradu raňajkového jedla, keďže obsahuje množstvo kvalitného tuku, a je tak významným zdrojom energie na celé dopoludnie.


Tvarohové vločky

Je to jednoduché, zmiešajte tvaroh s ovsenými vločkami a lyžicou medu, resp. domáceho (kvalitného) džemu a chutné, zdravé raňajky sú hotové ;)


Mandľovo – banánový štartér

Špaldové pečivo potrite mandľovým maslom a navrch nakrájate plátky banánu. K tomu sa perfektne hodí ovocný džús a takisto "power coffee", v ktorej si obsah tuku dávkujete podľa seba -> avšak 1+1 čajová lyžička v malom espresse by mala stačiť k tomu, aby sa neprerazila tuková príchuť.


Kakaovo-ovocná syrová rýchlovka

Cottage cheese skombinujte s ovocím alebo kakaom a výborné, zdravé raňajky sú na svete ;)

 

Ondrov tip ;)

Orechové maslo, zeleninu a občas aj ovocie odporúčam ako rýchly „snack“ pri pocite hladu v priebehu dňa.


Story continues .... soon ;)

novinka_2015_09_28_09_09_37

Tréningová pomôcka, ktorú si zamilujete aj vy ;) (06.08.2015)

Hľadáte finančne nenáročnú, skladnú, ľahko prenosnú a v neposlednom rade efektívnu tréningovú pomôcku, ktorá vám pomôže zlepšiť bežecké zručnosti? Tak siahnite po koordinačnom rebríku (tzv. agility ladder). Cvičenie s touto "vychytávkou" slúži napríklad na rozvoj frekvenčných, balančných schopností a zlepšenie koordinácie pohybu. V neposlednom rade je tiež výborným nástrojom na zlepšenie koncentrácie -> kombinácia cvičení, pri ktorých vrchná a spodná časť tela vykonáva iný pohyb, sa postará o to, aby vaša myseľ pracovala naplno a vy ste sa plne sústredili na správne prevedenie cviku.


Agility tréning zlepšuje kondíciu, rýchlosť, pružnosť, výbušnosť + silu. My sme si ho zamilovali tiež a preto cvičenie s koordinačným (frekvenčným) rebríkom nebude chýbať ani na lunárnych tréningoch ;)

novinka_2015_08_06_16_08_03

Keď schladiť, tak vo vode :) (06.07.2015)

Lunari, viete o tom, že #plavanie je ideálnym doplnkovým športom k behu? ;) Výborne spevňuje svaly chrbta, ramien a jadra, ktoré sú pre bežcov dôležité. Zlepšuje tiež celkový rozsah pohybu a pomáha eliminovať nepríjemnú bolesť chrbtice, ktorej sa mnohí bežci nevyhnú. Zabraňuje svalovej nerovnováhe a s ňou spojenej bolesti -> pri pohybe vo vode sa totiž zapájajú tie svalové skupiny, ktoré sú pri behaní opomenuté. Je tiež skvelým športom na budovanie vytrvalosti a odporúčané je aj na odstránenie svalovej únavy. Nie je čo riešiť, #bezci jednoducho plávanie milujú ;) 

novinka_2015_07_06_14_07_15

#LunarRunners Training Day (30.06.2015)

Nebehaj sám, pridaj sa k nám ;) Čakajú na teba pravidelné tréningy pod vedením našich trénerov. Každý týždeň iná lokalita, nové trate, kopec zábavy a správna lunárna partička, ktorej súčasťou sa môžeš stať aj ty ;) Neváhaj a rozBEHni sa s nami :)

Sleduj nás na FB fans page Lunar Runners, tu nájdeš vždy aktuálne informácie k tréningom. Tešíme sa na teba ;) #smejedentim #bavinasbehatspolu 

novinka_2015_06_30_14_06_05

Milované schody (23.06.2015)

Pýtate sa, prečo si máte #behdoschodov zamilovať? Pretože tento typ behu vám pomôže zvýšiť kondíciu, je veľmi účinným nástrojom zlepšovania kontúr nášho tela - dámy si pri ňom spevnia zadočky, páni vyrysujú zadky - a potrénujete si pri ňom aj svoje srdce. Navyše, správne behanie do schodov nepredstavuje takú záťaž na kolená a kĺby ako "obyčajné" preháňanie sa rovinkami ;) #moveyourass

novinka_2015_06_23_09_06_40

#muzi verzus #zeny ... a o tom, že behanie podporuje #vasnivost (22.06.2015)

Viete prečo muži behajú rýchlejšie ako ženy? Majú v tele viac svalovej hmoty, väčšiu kapacitu pľúc, v priemere o niečo viac hemoglobínu v krvi a vyššiu úroveň sexuálnych hormónov, akým je napríklad testosterón. Pravidelný beh navyše podporuje vášnivosť u oboch pohlaví ;) Páni, štúdie dokazujú- > stačí si zabehať dve a pol hodiny týždenne a vaša hladina testosterónu sa zvýši o 15 %. A dámy? V dôsledku zvýšeného krvného obehu sa aj oni cítia o čosi viac vzrušené. O dôvod viac pravidelne prevetrávať #tenisky, #Lunari ;) 


novinka_2015_06_22_16_06_16

Zamilujte sa aj vy na prvý krok ;) (22.06.2015)


novinka_2015_06_22_16_06_25